Nałęczów
Niewielkie miasto położone strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Swój status uzdrowiska zdobyło dzięki źródłom wód mineralnych oraz wyjątkowemu mikroklimatowi, sprzyjający samoczynnemu obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszaniu dolegliwości chorób serca. Ale to nie wszystkie Nałęczowskie atrakcje.
Lecznicze właściwości Nałęczowa odkryto już na początki XIX w. Jednak to rok 1880 był dla niego przełomowy – lekarze sybiracy: Nowicki, Lasocki, Chmielewski-otworzyli zakład dla chorych.
Nałęczów w stosunkowo krótkim czasie staje się jednym z bardziej znanych uzdrowisk na ziemiach polskich.
Niewątpliwie największy atut Nałęczowa to Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi oraz Pałacem Małachowskich i oficyną pałacową. Nałęczów znany jest również z willowej zabudowy. Niektóre „pamiętają” początki Zakładu Leczniczego.
W Nałęczowie znajduje się Kościół św. Jana Chrzciciela, barokowy (1730-1772), pierwotnie jednonawowy; nawy boczne i wieża dobudowane (1956-1959). Na wzgórzu kościelnym pochowana jest m.in. pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek – Michał Elwiro Andriolli.
Nałęczów okalają liczne trasy spacerowe i turystyczną sieć wzdłuż wąwozów lessowych z bogatą, bujną roślinnością.
W Nałęczowie znajdują się 2 muzea: Bolesława Prusa w Pałacu Małachowskich oraz Stefana Żeromskiego w„Chacie Żeromskiego”.