Nałęczów

Niewielkie miasto położone strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Swój status uzdrowiska zdobyło dzięki źródłom wód mineralnych oraz wyjątkowemu mikroklimatowi, sprzyjający samoczynnemu obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszaniu dolegliwości chorób serca. Ale to nie wszystkie Nałęczowskie atrakcje.
Lecznicze właściwości Nałęczowa odkryto już na początki XIX w. Jednak to rok 1880 był dla niego przełomowy – lekarze sybiracy: Nowicki, Lasocki, Chmielewski-otworzyli zakład dla chorych.
Nałęczów w stosunkowo krótkim czasie staje się jednym z bardziej znanych uzdrowisk na ziemiach polskich.

Niewątpliwie największy atut Nałęczowa to Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi oraz Pałacem Małachowskich i oficyną pałacową. Nałęczów znany jest również z willowej zabudowy. Niektóre „pamiętają” początki Zakładu Leczniczego.

W Nałęczowie znajduje się  Kościół św. Jana Chrzciciela, barokowy (1730-1772), pierwotnie jednonawowy; nawy boczne i wieża dobudowane (1956-1959). Na wzgórzu kościelnym pochowana jest m.in. pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek – Michał Elwiro Andriolli.
Nałęczów okalają liczne trasy spacerowe i turystyczną sieć wzdłuż wąwozów lessowych z bogatą, bujną roślinnością.
W Nałęczowie znajdują się 2 muzea: Bolesława Prusa w Pałacu Małachowskich oraz Stefana Żeromskiego w„Chacie Żeromskiego”.

Nałęczowskie atrakcje

Park Zdrojowy

to magiczne miejsce przecięte dwoma rzeczkami – Bochotniczanką i Bystrą, z licznymi mostkami – idealnymi dla zakochanych (nie tylko kuracjuszy) oraz stawem z kaczkami i łabędzikami.

W kompleksie parkowym na szczególną uwagę zasługuje Pałac Małachowskich – miejsce częstych pobytów i pracy twórczej Bolesława Prusa – miłośnika i pasjonata Nałęczowa z mieszczącym się w nim obecnie muzeum pisarza. Oczywiście w parku nie może zabraknąć ławeczki, na której można przytulić się do Autora słynnej Lalki i Placówki.

Innym znanym pisarzem, który żył i tworzył w Nałęczowie był Stefan Żeromski. Jego słynna chata w stylu zakopiańskim, gdzie obecnie mieści się Muzeum Pisarza, znajduje się nieopodal Parku Zdrojowego. Nawet jeśli nie fascynuje Państwa literatura słynnego Autora warto odwiedzić to miejsce, ponieważ zachowały się w nim oryginalne przedmioty i wyposażenie z czasów Pisarza.

Podczas spaceru po Parku Zdrojowym, na pewno trafimy na Pijalnie Wód Mineralnych. Najczęściej wybieraną i polecaną jest woda z ujęcia „Miłość” i tu zaczynamy rozumieć skąd taki popyt na mostki dla zakochanych 🙂
To co wyróżnia Nałęczowską Pijalnię od innych jest jej wyjątkowy klimat, jaki tworzy wystrój z różnego rodzaju ogromnymi egzotycznymi palmami. I niewątpliwie jest to jedyna w kraju Pijalnia Wód połączona z Pijalnią Czekolady. Kiedy już więc opijemy się „Miłością” można ją trochę osłodzić wspaniałą, gorącą czekoladą.

Atrakcje okolic Parku Zdrojowego

Na skraju Parku znajduje się Kompleks Wodny Atrium – z basenem, jacuzzi, sztuczną rzeką, saunami i innymi atrakcjami wodnymi. Ponad to w kompleksie możemy skorzystać z jedynego w Polsce basenu białej glinki. Tu białą glinkę można stosować nie tylko na twarz, jak to się robi w salonach kosmetycznych ale również na całe ciało. O atrakcyjności takiego zabiegu na pewno nie trzeba przekonywać Pań.

Ostatnim miejscem, którego nie wolno ominąć w Parku jest Aleja Gwiazd Kolarstwa. Na wzór słynnej Alei Gwiazd w Międzyzdrojach stworzona została jedyna w Polsce Aleja gdzie na wmurowanych tabliczkach widnieją podpisy rodzimych Gwiazd Kolarstwa.

Nałęczowskie Wąwozy Lessowe.

Urokliwe miejsca na niecodzienne spacery, gdzie natura rządzi się swoimi prawami. Możemy podziwiać grube korzenie oplatające zbocza wąwozów. Od paru lat wąwozy są rekultywowane i odpowiednio nasadzane taką roślinnością, aby tworzyć i podtrzymywać swoisty mikroklimat Nałęczowa.
W okolicy wąwozów, natkniemy się na Mini Zoo, niewątpliwą atrakcję nie tylko dla najmłodszych. Po Zoo oprowadzają właściciele i pasjonaci zwierzaków. Każdy zwiedzający może karmić zwierzęta, oczywiście odpowiednimi smakołykami przygotowanymi przez właścicieli.

Pozostałe atrakcje Nałęczowa

  • SPA Nałęczów (baseny, zabiegi, rehabilitacja);
  • loty balonem – Nałęczów;
  • Magiczne Ogrody – Trzcianki k/Janowca (30 min drogi z atrakcyjną przeprawą promem przez Wisłę);
  • MINI ZOO – Wojciechów (terapia ze zwierzętami, rehabilitacja);
  • odkryte baseny oraz park labiryntów i miniatur – Rąblów;
  • przejażdżki quadem, Jeepem lub skuterem wodnym;
  • zwiedzanie okolic bryczką lub pojazdami terenowymi (z przewodnikiem);
  • jazda konna (nauka jazdy, przejażdżki po okolicy);
  • Imprezy integracyjne (paintball, zorbing, itp.).